FUT (Follicular Unit Transplantation)

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) tekniğinde, nakledilecek olan saç kökleri ense bölgesinden, kulaklar arasında yer alan bölgeden, saç köklerinin sıklığına, bu bölgedeki derinin esnekliğine ve ekim yapılacak alanın büyüklüğüne uygun şekilde, şerit şeklinde alınır. Plastik Cerrah tarafından alınan saçlı deri profesyonel ekip tarafından birli, ikili, üçlü gruplara (greft/foliküler ünite) ayrılıp ekime hazırlanır. Saçlı deri şeridinin alındığı alan yine Plastik Cerrahi doktoru tarafından estetik bir dikişle kapatılır.

Köklerin ayrıştırılmasını takiben ekim yapılacak olan alana çok küçük kanallar açılır.Kliniğimizde bu kanallar ince enjeksiyon iğneleri ile açılmaktadır. Herhangi bir ilaç enjeksiyonundan sonra nasıl ki hastada iğne izi kalmadığı gibi saç ekimini takip eden birkaç gün sonra ekim alanında saç dışında hiçbir kesi veya delik gözükmemektedir.

Alıcı bölgenin tasarımı ciddi bilgi ve deneyim gerektirir. Açılacak kanalların yönleri, saç çizgisinin tasarımı, saç köklerinin çapı, ekim tekniği gibi birçok faktör doğal görüntüyü etkileyecektir. Kısaca yöntem ne olursa olsun en kritik aşamadır. Doktorunuzun bu konuda oldukça deneyimli ve yetenekli olması gerekir.

Alıcı bölge hazırlandıktan sonra saç adaları (FU) birer birer yerine yerleştirilecektir. Hem FUT hem de FUE için aynıdır. Dağıtma kesinlikle belli bir metoda göre olmalı açılan kanalların çapıyla uyumlu olmalıdır.

Saç adalarının (FU) yerleştirme işlemi tamamlandıktın sonra son bir kontrol ile sac ekimi tamamlanmış olur. Saç ekiminden sonra dikkat etmeniz gereken kurallar size sözlü olarak anlatılmalı yazılı olarak verilmelidir.


Tepe Prime Avenue, B Blok 1. Kat No: 34 Eskişehir Yolu 8. km Çankaya / Ankara
0312 443 0 337 - 0312 284 0 809 -0532 745 2 628
info@estenik.com.tr