FUE (Follicular Unit Extraction)

Follicular Unit Extraction (FUE) yöntemiyle saç ekimi doğrusal bir kesi yapılmadan saç adalarının (folliküler ünite, FU) teker teker alınması işlemidir. Saç köklerini almak için herhangi bir bistüri kullanılmaz uzunlamasına bir kesi yapılmaz, sütur (dikiş) konulmaz. Dolayısı ile ensede gerginlik oluşmaz. Saçlı derinin üzerinden 0,6-0.8 mm çaplı aletlerle saç adaları tek tek alınırlar.

Ekimi yapılacak olan (FU) saç adaları alındıktan sonra takiben ekim yapılacak olan alana çok küçük kanallar açılır.Kliniğimizde bu kanallar ince enjeksiyon iğneleri ile açılmaktadır. Herhangi bir ilaç enjeksiyonundan sonra nasıl ki bir hastada iğne izi kalmadığı gibi saç ekimini takip eden birkaç gün sonra ekim alanında saç dışında hiçbir kesi veya delik gözükmemektedir.

Alıcı bölgenin tasarımı ciddi bilgi ve deneyim gerektirir. Açılacak kanalların yönleri, saç çizgisinin tasarımı, saç köklerini çapı, ekim tekniği gibi birçok faktör doğal görüntüyü etkileyecektir. Kısaca yöntem ne olursa olsun en kritik aşamadır. Doktorunuzun bu konuda oldukça deneyimli ve yetenekli olması gerekir.

Alıcı bölge hazırlandıktan sonra saç adaları (FU) birer birer yerine yerleştirilecektir. Hem FUT hem de FUE için aynıdır. Dağıtma kesinlikle belli bir metoda göre olmalı açılan kanalların çapıyla uyumlu olmalıdır.

Saç adalarının (FU) yerleştirme işlemi tamamlandıktın sonra son bir kontrol ile saç ekimi tamamlanmış olur. Saç ekiminden sonra dikkat etmeniz gereken kurallar size sözlü olarak anlatılmalı ve yazılı olarak verilmelidir.

Günümüzde FUE saç ekim yönteminde, deneyimli ekipler ve gelişmiş teknoloji ile, FUT saç ekim yönteminden daha yüksek sayıda greft alınabilmesi tekniği daha çok kullanılır hale getirmiştir. Ayrıca operasyon sonrası oluşan gerginlik ağrısının olmaması bu yöntemin önemli bir avantajıdır.

FUE çizgisel bir iz bırakmadığından çok kısa saç modellerini tercih edenler için uygun bir yönemdir. Ayrıca çok gergin saçlı derisi olanlar ve keloide yatkın adaylar için uygun olabilir. Ayrıca daha önce yapılmış kötü saç ekimlerinin düzeltilmesinde kullanılabilir. Bu yöntemle hastanın saç yapısı ve sıklığına göre ortalama 2000-3000 greft alınabilmektedir. Bu da yine ortalama 4000-9000 saç köküne karşılık gelebilmektedir.


Tepe Prime Avenue, B Blok 1. Kat No: 34 Eskişehir Yolu 8. km Çankaya / Ankara
0312 443 0 337 - 0312 284 0 809 -0532 745 2 628
info@estenik.com.tr